Bistandsprogrammet mot plastforurensning og marin forsøpling

En ødelagt superhelt-leke ligger blant tau og søppel ved vannkanten.

Plastforsøplingen er et av vår tids raskest voksende miljøproblem. Forurensningen truer økosystemer, skader dyreliv og påvirker bruken av havets levende ressurser.

Rundt to milliarder mennesker mangler grunnleggende avfallshåndtering, noe som gjør at plast havner i naturen og til slutt i havet. Et friskt hav er avgjørende for bærekraftig utvikling, og kan både mangedoble matproduksjonen fra havet og bidra til å løfte millioner av mennesker ut av fattigdom.  

Siden 2018 har Norge hatt en betydelig innsats for å støtte utviklingsland i arbeidet med å redusere plastforurensning og marin forsøpling. I perioden 2018–2024 støttet Norge mer enn 60 prosjekter med til sammen over 1,6 milliarder kroner. Innsatsen har styrket avfallshåndtering, opprydding i kystsoner og elver, regelverk mot marin forsøpling og sivilsamfunnets deltakelse i globale plastforhandlinger. En evaluering fra 2022 viser at programmet har gitt et moderat til stort bidrag til å redusere marin forsøpling.  

I 2024 annonserte regjeringen at bistandsprogrammet videreføres. I programmets andre fase er ambisjonen å bruke 1 milliard kroner i perioden 2025–2028. Innsatsen vil være et viktig bidrag til å nå FNs bærekraftsmål 14 om livet i havet, som blant annet handler om å forhindre og redusere havforurensning. Andre fase bygger videre på erfaringene og resultatene fra første fase av programmet. Samtidig er innretningen justert som følge av hvordan plastagendaen har utviklet seg. Blant annet er programnavnet endret for å reflektere at utfordringen ikke bare gjelder marin forsøpling, men plastforurensning mer generelt.  

Målsettinger for andre fase av bistandsprogrammet 

Det norske bistandsprogrammet mot plastforurensning og marin forsøpling har som mål å redusere plastforurensning og marin forsøpling i utviklingsland for å beskytte helse og miljø. For å nå dette målet skal programmet bidra til: 

  1. Styrkede regionale, nasjonale og globale rammeverk for å forebygge og redusere plastforurensning og marin forsøpling  
  2. Redusert plastforbruk og etterspørsel etter plast  
  3. Bedre håndtering av plastavfall i partnerland  
  4. Økt ressursmobilisering og trygge arbeidsplasser i privat sektor innen sirkulær økonomi  
  5. Redusert helse- og miljøskade som følge av plastforurensning og marin forsøpling  

Hvor fokuseres innsatsen?  

Programmet fokuserer på land i Sørøst-Asia, Afrika og små øystater. I den nye fasen for bistandsprogrammet vil det legges større vekt på innsatser i land med både stort potensiale for og vilje til å redusere plastforsøpling, som India, Indonesia, Vietnam, og Sør-Afrika. Dette bygger også videre på arbeidet og resultatene fra første fase, hvor Norge har hatt store prosjektporteføljer i disse landene. Samtidig økes innsatsen i utvalgte afrikanske land, der Norge allerede har et pågående hav- eller miljøsamarbeid, for eksempel i Kenya, Tanzania, Ghana.  

Publisert i går
Publisert i går
Oppdatert i går
Oppdatert i går